Mit mivel egyél!


Nem mindegy, hogy mit mivel eszel!


A rossz ételtársítások órákkal megnőhet az emésztési idő.
Nehezül az emésztés, és elhízáshoz, betegséghez vezethetnek.


Tudjuk, hogy a sav és a lúg semlegesítik egymást.Ebből ered az emésztési problémák egész sora.

A különböző ételfajták lebontásához különféle emésztőnedvekre van szükség. Ami az egyik ételféleség emésztéséhez alkalmas, az nem feltétlenül jó a másikhoz is. Például a fehérje (mindenféle hús, hal, tojás, tej, sajt, túró) lebontása savas emésztőnedvek jelenlétében megy végbe. A gyomor, ha étel kerül bele, mindig az éppen szükséges összetételű és kémhatású gyomornedvet választja ki.

A mi hagyományos étkezési szokásaink szerint jóformán mindig olyan ételek kerülnek össze, melyek egymással ellentétes kémhatású gyomornedveket igényelnek. Pl. hús-krumpli, hal-rizs, csirke-főtt tészta, tojás-pirítós, sajt- kenyér, tej-kifli és így tovább.
Amikor elfogyasztunk egy marhasültet burgonyával, az étel bekerül a gyomorba, ami előállítja a szükséges gyomornedveket (savasat a sülthöz, lúgosat a burgonyához). Ezek a nedvek azon nyomban semlegesítik egymást, tehát a szervezet további emésztőnedveket választ ki, ami időt és energiát igényel, ráadásul ezek is javarészt semlegesítődni fognak.

Szervezetünk több órán keresztül kínlódik, miközben mi emésztési bántalmakat észlelünk. Ugyanis, ha az étel a gyomorban várakozásra kényszerül, akkor a fehérje oszlásnak indul, rothadni kezd, a keményítő pedig erjedni fog. Ez nem nevezhető emésztésnek! Ráadásul a rosszul társított ételek tápanyagai nagyrészt kárba vesznek. A rothadás és erjedés során pedig mérgező savak, gázok képződnek, és felfúvódást, gyomorégést érzünk, elnehezedünk, elálmosodunk (az erjedés során alkohol is termelődik!).

Azt gondolhatjuk, hogy gyomorsav túltengésben szenvedünk, holott ilyenkor nem a gyomornedv természetes savtartalmát érzékeljük, hanem az étel bomlásából származó mérgező savakat.
A kellemetlen tüneteken túl az igazi baj az, hogy a szervezet nem jut hozzá kellő mértékben a szükséges tápanyagokhoz, mérgezettségi foka pedig egyre nő. Előbb-utóbb aztán csak kiürül a gyomor, az emésztetlen, vagy részlegesen megemésztett étel a bélbe továbbítódik, ahol még sok órán keresztül terheli a szervezetet.

Persze vannak, akik a rosszul társított ételeket minden érezhető emésztési panasz nélkül fogyasztják. Az emberi szervezet olykor a rengeteg visszaélés ellenére is igen hosszú ideig képes látszólag jól működni. Akik gyakori fáradtságtól, kimerültségtől szenvednek, természetesnek tartják, hogy nap, mint nap kávéhoz, serkentőszerekhez folyamodnak. Arra nem gondolnak, hogy a fejfájás, a levertség, az álmatlanság, a megfázás, a torokfájás mind-mind lehet a rossz emésztés tünete is.

Hogyan párosítsunk?

Az ételek megfelelő társításának elve kimondja, hogy a szénhidrátot (a keményítő is az!) tartalmazó ételt nem szabad együtt fogyasztani a fehérjékkel. Ezt a felismerést sok kiváló orvos hosszantartó kutatómunkája előzte meg.
Az elmondottak bizonyára nagyon riasztóan hangzanak, de korántsem bonyolult betartani.
Fontos tudni, hogy a zöldségek emésztése nem igényel sajátságos emésztőnedveket, semleges, savas és lúgos közegben egyaránt lebontódnak.
Ha húst kívánunk, akkor együnk húst, de zöldséggel és salátával!
Hagyjuk el mellőle a szokásos köreteket: a krumplit, a rizst, a galuskát, sőt a kenyeret is.
A zöldséget is el lehet változatosan készíteni: gyengén megpárolva, állandó kevergetés közben megpirítva, hirtelen kisütve, ízlés szerinti fűszerezéssel.

Sajnos a zöldségeket mi többnyire másodrangú ételekként tartjuk számon, a húsok köreteihez képest háttérbe szorítjuk, nem helyezünk hangsúlyt a változatos elkészítésükre.

Egészségünk érdekében komoly szemléletváltásra volna szükségünk.
A szokásos szalámis, sajtos, tojásos szendvicsek helyett együnk különféle zöldségkrémekkel, pástétomokkal kent kenyeret, pirítóst, minél több retket, zöldhagymát, uborkát fogyasztva mellé!

Ha egy étkezésen belül megfelelően összeválogatott ételeket fogyasztunk, azok gyorsan, 6-8 óra helyett 3 óra alatt megemésztődnek, hatékonyan felszívódnak, ami által energiaszintünk lényegesen nagyobb lesz.

Külső kép: pixabay.com
Tetszett a cikk?

 

 

EgészségVilága cikkajánló

Végezd mindennap, csoda történik!
Egészség, Egészség cikkek
A gyakorlat maga nagyon könnyű, mindenki számára elvégezhető, függetlenül attól, hogy ki mennyi idős!
Miért fogyasszunk köszmétét?
Népi gyógyászat, Gyógynövénytár
Termesztés alatt vannak zöld és piros, szőrös és csupasz fajták is, az ízük viszont éretlen állapotban egyfor ...
A diéta lehet a fogyókúra része
Életmód, Táplálkozás
Alapvetően mindenki tisztában van ezeknek a fogalmaknak a jelentésével, mégis rendszerint összekeverjük őket,
Mi is az almaecet?
Életmód, Táplálkozás
Az almaecet egy igazi kincs a konyhában és az egészségmegőrzésben egyaránt.
C vitamin, a nélkülözhetetlen
Életmód, Táplálkozás
A C-vitamin a szervezet számos anyagcsere-folyamatában nélkülözhetetlen alap vitamin.
Gyomorfekély, okai és tünetei
Egészség, Betegségek
A gyomorfekély kialakulásának több oka is lehet, amelyek gyakran együttesen járulnak hozzá a probléma megjelenéséhez.
Az unoka mosolya a legjobb vitamin
Egészség, Egészség cikkek
Ezek az apró pillanatok segítenek elfelejteni a napi gondokat, és emlékeztetnek arra, mi az igazán fontos az életben.
Halhatatlanok 6. rész Marie Curie
Halhatatlanok, Világ Halhatatlanjai
Ő halhatatlan, mert megmutatta: egy nő is képes megváltoztatni a világot, még akkor is, ha az ára a saját egészsége.
Mit jelent gerincszűkület?
Egészség, Betegségek
A szűkület leggyakrabban a nyaki vagy az ágyéki gerincszakaszon fordul elő

További cikkek »