Pihenés a természetben

Pihenés a természetben


Heti két óra a természetben a jó egészség elengedhetetlen feltétele

Az Exeteri Egyetem orvostudományi karának kutatói húszezer embert kérdeztek ki Angliában. Rossz egészségi állapotra panaszkodott azoknak az egynegyede, akik csekély vagy semennyi időt nem töltöttek el a természetben, és mintegy fele elégedetlen is volt az életével. Azoknak viszont, akik legkevesebb két órát eltöltöttek a természetben, csupán egyhetedük panaszkodott rossz egészségi állapotra és egyharmada volt elégedetlen életével.

Azok az emberek tehát, akik legalább heti 120 percet töltenek a természetben, sokkal nagyobb valószínűséggel érzik magukat egészségesnek és számolnak be magasabb pszichológiai jóllétről, mint azok, akik nem látogatják a természetet.

 

“Igazán az lepett meg minket, hogy ez minden csoportra fennáll, fiatalra és idősre, gazdagra és szegényre, városi és vidéki emberre egyaránt” – mondta Mathew White, a Scientific Reports című tudományos folyóiratban bemutatott tanulmány vezetőszerzője.

Azokra is fennáll, akik tartós betegségben szenvednek, vagy fogyatékosok. “Tehát a kiszabadulás a természetbe mindenkire jó hatással van. És nem kell, hogy testedzést végezzünk, a padon való üldögélés is elégséges” – tette hozzá.

A kutatókat az is meglepte, hogy egyáltalán nem számít az, hogy ez a két óra egybefüggő volt, vagy több rövidebb időszakból áll, és az sem, hogy városi parkba, erdőbe, vagy vízpartra mentek az emberek.


Nem mérték azt, hogy az emberek mennyi időt töltöttek el saját kertjükben. White elmondta, hogy az emberek fele kertjére inkább teherként és nem élvezetként tekint. Az adatok azt mutatták, hogy két óra volt az a küszöbérték, amelynek pozitív hatásai voltak: a természetben eltöltött jóval több időnek sem volt plusz hatása az egészségre. A tanulmánynak nem az volt a célja, hogy kiderítsék, a természetnek miért van áldásos hatása. White szerint a nyugalom lehet a kulcs.

Forrás: Wikimedia Commons/Introvert

“Az emberek többsége rendszeresen többszörös nyomás alatt áll. Ha kimegy a természetbe, ott nyugalom honol, pihentető, és időt biztosít arra, hogy elkezdhessük feldolgozni a dolgokat” – mondta a kutató.

“Egyre inkább az találjuk, hogy fontos a biodiverzitás gazdagsága. Ugyanebben a felmérésben 4500 ember követtünk nyomon, és azt találtuk, hogy ha páratlan természeti szépséggel vagy különleges tudományos jelentőséggel bír az a hely, ahol szabadidejüket eltöltötték, akkor stresszes állapotuk jobban oldódott” – tette hozzá.

Forrás: Wikimedia Commons/Georgiy Shalamov 
Tetszett a cikk?

 

 

EgészségVilága cikkajánló

Reteklevél receptek
Népi gyógyászat, Gyógynövénytár
Íme néhány egyszerű, finom és egészséges recept, amit a zsenge reteklevelekből készíthetsz, plusz összefoglal ...
A gyógyító zeller
Népi gyógyászat, Gyógynövénytár
Magas vitamin, ásványi anyag (magnézium, foszfor, vas, kálium, molibdén és magnézium) tartalma különösen ért ...
Háromszorosára nőtt az elhízottak aránya
Egészség, Egészség cikkek
A megfigyeltek felét öt csoportra osztották attól függően, hogy mennyire lehetnek genetikailag hízásra hajlamosak.
HPV-fertőzés tünetei és kezelése
Egészség, Betegségek
A HPV rendkívül elterjedt kórokozó, rendellenes sejtosztódást, sejtburjánzást okozhat a szervezet laphám-felületein
Az öregedésről
Egészség, Egészség cikkek
Egy nap, egy fiatal barátnőm azt kérdezte tőlem, milyen érzés öregedni.
Pritikin-diéta és mozgás. 5. rész
Életmód, Fogyókúra
Pritikin és mozgás: Nyári edzésterv a strandoláshoz és formásodáshoz Hogyan kombináld az étrendet könnyű, ny ...
Halhatatlanok 5. rész Tu Youyou
Halhatatlanok, Világ Halhatatlanjai
A 191. kísérletnél végre kinyerte az artemisinin nevű vegyületet, amely hatékonyan ölte meg a malária parazitát.
A tejsavó és jótékony hatásai
Egészség, Egészség cikkek
Már a régi görögök és rómaiak is ismerték, és használták gyógyításra és szépítőszernek.
Mellhártyagyulladás tünetei és kezelése
Egészség, Betegségek
Nem önálló betegség, hanem általában egy másik kórkép szövődménye vagy kísérője.

További cikkek »